Jak stworzyć oazę wodną w ogrodzie: Fontanny i stawy jako elementy dekoracyjne

Stworzenie oazy wodnej w ogrodzie to nie tylko sposób na efektowną dekorację plenerową, ale także sposób na relaks i wyciszenie. W tym artykule przedstawimy Ci kilka rad, jak stworzyć w swym ogrodzie piękne fontanny i stawy.

 1. Przygotowanie terenu i projektowanie
  Przed rozpoczęciem prac nad fontanną lub stawem należy dokładnie zaplanować układ terenu. Ważne jest, by zwrócić uwagę na poziom wody w gruncie oraz naocznie zbadać teren pod kątem podatności na zalewanie lub osuwiska. W następnej kolejności powinieneś zaprojektować swoją fontannę lub staw, podzielić swój projekt na warstwy (np. skały, rośliny czy dno) i określić wymiary.

 2. Wybór miejsca na oazę wodną
  Nie każde miejsce w ogrodzie nadaje się do stworzenia oazy wodnej. Zwróć uwagę na to, by wasza fontanna lub staw była dobrze widoczna z tarasu lub okna domu, ale także, by pod wpływem wiatru nie zalewała innych roślin lub fragmentów twojego ogrodu.

 3. Staw kąpielowy czy dekoracyjny?

 4. Odpowiednie rośliny
  Przy wyborze roślin do stawów warto zwrócić uwagę na ich preferencje co do warunków podwodnych. Część roślin lubi swą wodę mętną, część jaskrawą, a jeszcze inne wymagają dużo słońca. Znajomość swojego terenu oraz wiedza o roślinach to podstawa dobrej koncepcji aranżacji.

 5. Światło i ilość składników odżywczych
  Zanim zaczniesz hodowlę roślin w swoim stawie, upewnij się, że woda ma odpowiednią ilość składników odżywczych. Wymagania te różnią się u roślin, ale w większości przypadków rośliny wodne potrzebują solidnej dawki azotu i fosforu do wzrostu.

 6. Fontanna w ogrodzie
  Fontanna w ogrodzie to doskonałe rozwiązanie na letnie popołudnia. Tworzy niepowtarzalne klimaty i daje nam friskus. Zwracając uwagę na styl ogrodu, należy również zwrócić uwagę na styl fontanny. Wybór wzoru musi być dokonany w taki sposób, aby wpasował się w całość aranżacji.

 7. Stylowe dekoracje wodne
  Piękna fontanna lub staw to dopiero początek możliwości ozdabiania ogrodu. Można pobudzić swą wyobraźnię i umiejętnie zestawić dodatki do swojego urządzenia wodnego. Ozdoby z kamienia, kolorowe kule lub światełka – to elementy, które czynią staw lub fontannę piękniejszą i bardziej stylową.

Stworzenie oazy wodnej w ogrodzie to wspaniała koncepcja na letnie wieczory. Korzystając z naszych rad, stworzysz piękne fontanny i stawy, które ozdobią twój ogród i zapewnią chwile relaksu i wyciszenia.