Warzywa dla dzieci: Jak zachęcić najmłodszych do jedzenia zdrowych warzyw

Jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw?

Coraz częściej rodzice mają problem z tym, że ich dziecko nie chce jeść warzyw. Nie może być to jednak excusatio non causa, bowiem dieta oparta na warzywach jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jak więc zachęcić najmłodszych do jedzenia zdrowych warzyw?

  1. Wkręć dziecko w przygotowywanie posiłków

Dzieci uwielbiają zabawę w kuchni, dlatego warto włączyć je do przygotowywania posiłków. Pozwól im zetrzeć marchewkę czy pomidor, obierać ziemniaki czy siekać sałatę. Niech dziecko wie, że to, co jest podane na ich talerzu, powstało dzięki ich pracy.

  1. Zrób z warzywami coś, co dziecko lubi

Nie każdemu dzieciowi smakują wszystkie warzywa, ale zawsze znajdzie się coś, co mu się podoba. Możesz np. przygotować mu sałatkę z ulubionymi warzywami, upiec warzywa w plackach czy dodać je do sosu lub curry.

  1. Gryz, gryz, gryz

Dzieci uwielbiają chrupiące jedzenie, dlatego warto podawać im surowe warzywa w postaci słodkich, chrupiących paluszków. Marchewka, papryka czy ogórek idealnie się do tego nadają.

  1. Zrób z jedzenia zabawę

Dzieci uwielbiają zabawę, dlatego warto zrobić z jedzenia zabawę. Możesz np. stworzyć postacie z warzyw na talerzu, lub przygotować posiłek w kształcie zwierząt czy samochodów. To z pewnością przyciągnie uwagę dziecka i zachęci go do zjedzenia posiłku z warzywami.

  1. Warto być konsekwentnym

Najważniejsze jest, aby nie rezygnować z podawania warzyw, nawet jeśli dziecko na początku odmawia ich jedzenia. Trzeba być konsekwentnym i systematycznie wprowadzać warzywa do diety dziecka. Zachęcaj dziecko pozytywnie i cierpliwie, a przekonasz je, że warzywa mogą być smaczne i wartościowe.