Labrado: Charakterystyka i opis popularnej rasy psów labrador retriever

Rasa psów Labrador Retriever – opis i charakterystyka

Rasa psów Labrador Retriever to jedna z najpopularniejszych na świecie. W Polsce zyskała ona swoją popularność w latach 90-tych i od tego czasu jest jedną z najczęściej hodowanych ras. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Labradorowi i jego charakterystyce.

Historia i pochodzenie rasy Labrador Retriever

Początkowo rasa ta była hodowana w Kanadzie, a dokładniej w Nowej Fundlandii. Psalmistrzowie tamtejszych rybaków potrzebowali psów, które pomagały im i polowały na morską zwierzynę, np. foki. Labrador Retriever należał do grupy psów myśliwskich, specjalizujących się w aportowaniu łupów z wody. Rasa ta była wykorzystywana również przez angielskich myśliwych podczas polowań. Nazwa Labrador Retriever pochodzi od położenia tych psów – Nowa Fundlandia to wyspa Labrador znajdująca się na wschodnim wybrzeżu Kanady.

Wygląd zewnętrzny

Labrador Retriever to pies średniej wielkości, waga wynosi od 26 do 40 kilogramów, a wysokość w kłębie od 54 do 57 centymetrów u samców i od 51 do 56 centymetrów u samic. Kopień uszu lekko się przechyla, oczy mają barwę od brązowej, poprzez żółtą, aż do jasnozielonej. Psy mają gęstą, krótką sierść, w kolorach czarnym, żółtym i brązowym. Chociaż żyją długo (średnio około 12 lat), to różnią się między sobą charakterem i temperamentem.

Charakter Labrador Retrievera

Labrador Retriever to pies, który jest zawsze chętny do pomocy i aportowania. Lubi pracować i uwielbia towarzystwo ludzi. Jest bardzo przyjacielski, łagodny, skory do nauki i posłuszeństwo zapewniają mu łatwość w treningu. To pies aktywny, uwielbia biegać i pływać. Chociaż jest bardzo łagodny, to nie znaczy, że Labrador nie potrzebuje wychowania i socjalizacji. Jak każdy pies, wymaga odpowiedniego wychowania i tresury, która pozwoli mu pełnić swoje funkcje wśród ludzi oraz w rodzinie.

Zdrowie i pielęgnacja

Zdrowie psa zależy przede wszystkim od niego samego. Aby Labrador Retriever był zdrowy, należy zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu, karmić go odpowiednią karmą oraz szczepić go przeciw chorobom. Pielęgnacja psa nie jest skomplikowana, można wymienić podstawowe elementy, jakimi są czyszczenie uszu, kontroli na obecność kleszczy, czesanie, kąpanie oraz strzyżenie pazurów.

Podsumowanie

Labrador Retriever to niezwykle lubiany przez ludzi pies, który jest przyjazny, łagodny, aktywny i skory do nauki. Jest to rasa psa, która wymaga wychowania, socjalizacji i odpowiedniego środowiska do rozwoju. Prawidłowa dieta, ruch i opieka to elementy, które wpłyną na zdrowie i dobre samopoczucie naszego psa. Dlatego jeśli zdecydujesz się na posiadanie takiego pupila, musisz odwiedzić weterynarza, aby otrzymać porady i zalecenia dotyczące pielęgnacji, żywienia i zdrowia psa.