Rośliny pnące na pergolę: Wybierz gatunki roślin, które pięknie oplatają pergolę

Rośliny pnące na pergolę: piękno naturalnego zadaszenia

Pergola to niesamowity element setki ogrodów na całym świecie. Porozmieścane wzdłuż ścieżek, na tarasie, bądź równolegle do ściany, pergole dodają stylu i klasy do każdego domu. Zaczynając od meksykańskich wersji Royal Pergola, a kończąc na bogatego stylu europejskim, pergole są nie tylko piękne, ale także praktyczne. Po pierwsze, oferują cień w upalne dni, a po drugie, tworzą dodatkową przestrzeń dla roślin kwitnących samodzielnie, lub tych, które układają się w fantastyczne, delikatne kompozycje.

Jedną z najlepszych rzeczy, które można zrobić z pergolami, jest zaopatrzenie ich w rośliny pnące. Oto pięć gatunków, które sprawiają, że pergola wygląda pięknie i przytulnie.

  1. Hortensje pnące

Hortensje to piękne rośliny, które zdobią wiele domostw na całym świecie. Ze względu na swoją łatwość w uprawie i niezwykle piękne kwiaty, hortensje pnące są idealnym wyborem dla pergoli. Kwitną w ciągu całego lata i oferują fantastyczny zapach w okolicy. W uprawie hortensje powinny być przycinane wczesną wiosną, tak aby umożliwić nowe pędy wzrost.

  1. Winorośl

Winorośl to kolejna roślina pnąca, która sprawia, że pergola wygląda pięknie i oryginalnie. Długa historia hodowli wina, których potencjał zrozumiał już setki lat temu starożytny świat, dowodzi, że winorośle rosną najlepiej połączone z drewnem. Dla winorośli najlepszym miejscem na pergoli jest południowa lub południowo-zachodnia strona.

  1. Powojnik

Powojniki to jeszcze jedne piękne pnącza, które można wykorzystać w aranżacji pergoli. Są bardzo łatwe do uprawy, a dodatkowo kwitną przez wiele tygodni w roku. Zasad głównych i wielu odmian są łatwo dostępne, zwłaszcza na początku sezonu wegetacyjnego. Powojniki powinny być umieszczone w miejscach, które otrzymują częściowy cień, ponieważ wrzenie do słońca może spalić liście.

  1. Bluszcz

Bluszcz to idealna roślina do pokrycia powierzchni, ponieważ jest szybko rosnący i łatwy w hodowli. Bluszcz powinien zostać zasadzony na południowej ścianie i przycięty do wnętrza pergoli. Bluszcz jest bardzo łatwy w pielęgnacji, ale warto pamiętać, że roślina ta powinna być przycinana co roku, inaczej ma tendencję do rozrastania się.

  1. Glicynia

Glicynia to jeszcze jedno wspaniałe pnącze, które może dodać pergoli piękna i delikatności. Jego piękno polega na ciężkich, żółto-niebieskich kwiatostanach, które pachną wspaniale i wydają się zwisać z pergoli. Glicynia powinna być umieszczona w miejscach, w których otrzymuje dużo słońca, aby kwitła rok w rok.

Podsumowanie

Pergole są świetnym miejscem do uprawy roślin pnących, ponieważ oferują fantastyczne przestrzenie, które można wykorzystać do stworzenia pięknych i oryginalnych kompozycji. Hortensje pnące, winorośle, powojniki, bluszcz i glicynia to tylko kilka wyborów, które można zastosować. W zależności od rozmiaru, stylu i otoczenia, każda roślina pnąca może dodać uroku do korony pergoli.