Rośliny ozdobne na taras w domu jednorodzinnym: Stwórz wyjątkową przestrzeń na swoim tarasie dzięki gatunkom roślin

Rośliny ozdobne na taras w domu jednorodzinnym: stwórz wyjątkową przestrzeń na swoim tarasie dzięki gatunkom roślin

Taras to idealne miejsce do odpoczynku, spotkań z przyjaciółmi i rodzinnego grillowania. Aby stworzyć wyjątkową przestrzeń, warto zwrócić uwagę na rośliny ozdobne, które udekorują taras i sprawią, że będzie on cieszyć oko przez cały sezon. Oto kilka cennych wskazówek i propozycji gatunków, które sprawdzą się na tarasie w domu jednorodzinnym.

 1. Wszystko zaczyna się od planu

Zanim przystąpisz do zakupu roślin, warto dokładnie przemyśleć, jak ma wyglądać taras. Dobrym pomysłem jest wykonanie projektu, który pomoże Ci zdecydować o stylu i kolorystyce roślin. Zwróć również uwagę na to, jakie wymagania będą mieć rośliny – niektóre gatunki potrzebują więcej słońca, inne mniej. Ważny jest także dobór doniczek – powinny być dopasowane kolorystycznie do roślin i pasować do stylu, w jakim urządzony jest taras.

 1. Stwórz zieloną oazę

Rośliny ozdobne to podstawa każdego pięknego tarasu. Ważne, aby wybrać gatunki, które odpowiednio się zaprezentują i łatwo zadomowią się na tarasie. Na uwagę zasługują tu między innymi:

 • Kwitnące krzewy – na przykład róża, hortensja czy magnolia. Pięknie wyglądają na tarasie, a ich kwiaty mogą być w różnych kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do reszty aranżacji.
 • Drzewka – niewielkie gatunki drzewek jak na przykład cytrusowe, oliwki czy japońskie drzewko różane, z powodzeniem może rosnąć w donicach i dodaje pionowej kolorystyki tarasowi.
 • Byliny – warto wybierać te które posiadają kolorowe liście lub kwiaty. Najpiękniejsze byliny są rozchodzące jak piwonie czy kosaćce lub karłowe jak storczyki czy azalie.
 1. Wszystko w jednej doniczce – czy to dobry pomysł?

Niektórzy aranżują taras, używając jednej wielkiej donicy, w której rosną różne rośliny. Teoretycznie brzmi to fajnie, ale w praktyce trudno o dobry efekt. Rośliny, które znacząco różnią się od siebie wymaganiami co do podlewanie, szkodników oraz podłoża w jednej donicy mają znikomą szansę na przetrwanie i rozwój. Lepiej na tarasie postawić kilka mniejszych doniczek, aniżeli jedną dużą. Będzie to o wiele wygodniejsze, gdy będziesz chciał coś przesunąć lub zmienić w aranżacji.

 1. Inwestycja, która zawsze się zwraca

Rośliny na taras to inwestycja, która zawsze się zwraca. Nie tylko sprawiają, że taras wygląda pięknie, ale także poprawiają jego wartość rynkową. Można powiedzieć, że to taki „bonus” do funkcjonalności tarasu. Warto więc wybrać takie gatunki roślin, które będą się prezentować pięknie przez cały sezon oraz te które dadzą cień w upalne dni i zbalansują w ten sposób temperaturę na tarasie.

 1. Co warto zakupić?

Oto lista pięknych i łatwych w uprawie roślin, które świetnie sprawdzą się na tarasie w domu jednorodzinnym:

 • Trawa ozdobna, która pięknie wygląda przez cały sezon,
 • Pnącza na przykład bluszcz, który będzie prezentować się wspaniale poprowadzony na klatce schodowej,
 • Krzewy ozdobne z pięknymi kolorami liści,
 • Kwiaty cebulowe, które pięknie wyglądają wiosną i latem,
 • Rośliny zielne, które stają się wspaniałą zieloną zasłoną.

Podsumowanie

Rośliny ozdobne na taras w domu jednorodzinnym to świetny sposób na to, by stworzyć wyjątkową przestrzeń, w której można spędzać wspaniałe chwile. Dobrej jakości gatunki roślin, zadbane doniczki i ciekawa aranżacja to klucz do pięknego i wyjątkowego tarasu.