Ogrody w stylu orientalnym na małej działce: Twórz harmonijną i spokojną przestrzeń w swoim ogrodzie

Twórz harmonijną i spokojną przestrzeń w swoim ogrodzie

W dzisiejszych czasach wiele osób marzy o ucieczce od zgiełku miasta, codziennych obowiązków i hałasu. Co zrobić, by znaleźć miejsce na relaks i odprężenie? Ogrodzenie własnej działki i urządzenie ogrodu to idealny sposób na odkrycie spokoju i harmonii w otoczeniu przyrody. Jednym z najpopularniejszych trendów są ogrody w stylu orientalnym. Jak stworzyć taki ogród na małej działce?

 1. Co charakteryzuje ogród w stylu orientalnym?

Ogród w stylu orientalnym to przede wszystkim harmonia, spokój i równowaga. Wszystkie elementy ogrodu muszą współgrać ze sobą i tworzyć spójną całość. Inspiracją do urządzenia takiego ogrodu są pałace, ogrody i świątynie w krajach azjatyckich. Charakterystyczne elementy takiego ogrodu to:

 • kamienny mostek, który prowadzi nad strumykiem lub stawem
 • kamyki ułożone w specyficzny sposób, tak zwana makieta kamieni
 • azjatycka roślinność, zwłaszcza drzewa iglaste, kamelia, azalie, jałowiec
 • piękne dekoracje, takie jak lampiony, bambusowy płot, kamienne figury
 1. Jak zaplanować ogród w stylu orientalnym na małej działce?

Dla osób, które posiadają niewielką działkę, marzenie o ogrodzie w stylu orientalnym może wydawać się niemożliwe. Tymczasem, urządzenie takiego ogrodu nie musi wymagać dużego terenu. Najważniejsze jest harmonijne połączenie poszczególnych elementów. W tym celu warto wykorzystać kilka trików:

 • zastąpienie stawu mniejszym zbiornikiem wodnym
 • zastosowanie miniaturyzacji i wykorzystanie kamieni w małej makiety
 • wprowadzenie w ogród nocnego oświetlenia lampionami
 1. Kamień i woda – podstawa orientalnego ogrodu

Kamień i woda to dwa podstawowe elementy, które łączą się w harmonijną całość. Pierwszy element, jakim jest kamień, pełni rolę stabilizującą. W ogrodzie orientalnym stanowi symbol trwałości, mocy i wytrzymałości. Drugi element, woda, to symbol życia, ruchu, przepływu i odnowy. Potocznie mówi się, że jedno bez drugiego nie istnieje, co można z łatwością zauważyć w zadbanym ogrodzie orientalnym.

 1. Które rośliny wybrać do orientalnego ogrodu?

Do stworzenia orientalnego ogrodu warto wybrać rośliny, które najlepiej nadają się do klimatu w Polsce. Warto postawić na drzewa iglaste, azalie, kamelie, a także jałowce. Charakterystycznym elementem dla ogrodów w stylu orientalnym są bambusy, które nadają miejscu niezwykły klimat i delikatność. Dobrze zaprojektowany ogród powinien mieć także odpowiednie oświetlenie, zwłaszcza nocne – lampiony i kule.

 1. Zadbaj o przestrzeń relaksu

Ogród w stylu orientalnym to nie tylko piękne rośliny i kamienie, ale przede wszystkim idealne miejsce na relaks. Często w takim ogrodzie znajdują się altany, gdzie można usiąść i poczytać, kąciki do medytacji i dziedzińce, gdzie można w spokoju delektować się piękem otaczającej przestrzeni. Pamiętajmy o tym, że ogród to nie tylko wizualne doznania, ale przede wszystkim miejsce, w którym odpoczniesz. Dlatego ważne jest odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni relaksu.

Urządzenie ogrodu w stylu orientalnym to nie tylko sielanka dla oczu, ale także miejsce, w którym zrelaksujesz się po ciężkim dniu. Kluczowe jest połączenie elementów takich, jak kamień, woda i roślinność w harmonijną całość. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń relaksu pozwoli Ci poczuć prawdziwy spokój i harmonię.