Ogrody w stylu wiejskim: Najpopularniejsze gatunki roślin do rustykalnej aranżacji

Ogrody w stylu wiejskim: najpopularniejsze gatunki roślin do rustykalnej aranżacji

Styl wiejski to jeden z najchętniej wykorzystywanych trendów w aranżacji ogrodów. Cechuje się on prostotą i naturalnością, a przy tym tworzy przytulną i nostalgiczna atmosferę. W takim ogrodzie miejsce na przepych czy bogate kwiaty zastąpione są gatunkami roślin kojarzących się z wiejską przestrzenią, które tworzą zjawiskowe ogrody. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze gatunki roślin do rustykalnej aranżacji o ogrodów.

  1. Krzewy i pnącza

Krzewy i pnącza to podstawowe elementy ogrodu w stylu wiejskim. Żywopłoty z krzewów jałowca, berberysu, ostrokrzewu czy śnieguliczki są nie tylko atrakcyjne, lecz także stanowią idealny przykład jakie rośliny sadzić w celu uzyskania prywatności w ogrodzie. Popularnymi pnączami są winorośl, pnącze powojnik i bluszcz pospolity. Wszystkie z tych roślin tworzą piękne zasłony roślinne.

  1. Kwitnące rośliny

W ogrodzie w stylu wiejskim dominują proste kroje i klasyczne gatunki kwiatów. Najczęściej wykorzystywanymi roślinami są chaber bławatek, mak, rumianek oraz słoneczniki. Wszystkie te rośliny kwitną w okresie letnim, co dodatkowo urozmaica całą aranżację ogrodu. Istotną kwestią jest zadbanie o barwę kwiatów – powinna być ona harmonijna i spójna z całą koncepcją ogrodu.

  1. Warzywa i owoce

W stylu wiejskim szczególnie istotne są rośliny użytkowe, czyli warzywa i owoce. W aranżacji można wykorzystać np. drzewka owocowe, jak jabłonie, śliwy czy wiśnie, a także rzodkiew, sałatę czy fasolkę, które można uprawiać w ogrodzie w formie warzywnika lub na kwietniku. To wspaniała alternatywa dla klasycznych w powszechnie znanych ogrodach.

  1. Rośliny ziołowe

Rośliny ziołowe to kolejny nieodzowny element ogrodu w stylu wiejskim. Zapach bazylii, oregano czy tymianku doskonale wpisują się w spokojną atmosferę ogrodu. Oprócz tego, użycie ziół w kuchni jest bardzo modne, a zgodnie z istniejącym porzekadłem “Zioła leczą”. Dlatego każdy stylowy ogród powinien zawierać w swoim aranżacje pochodzących roślin ziołowych.

  1. Rośliny dzikie

Ostatnim elementem ogrodowym są rośliny dzikie. W dzisiejszych czasach trudno spotkać dzikorośniejące kwiaty, dlatego warto zainteresować się tymi, które posiadają dzikie korzenie i rosnące naturalnie w Polsce. Należą do nich np. jeżówki, dzwonki, jaskry czy konwalia majowa. Dzięki nim ogrodowi można przywrócić naturalny, dziki charakter.

Ogrody w stylu wiejskim z roku na rok zyskują na popularności. Ich zaletą jest prostota i łatwa aranżacja, a także wygodna pielęgnacja. W sezonie letnim wiejski ogród to idealne miejsce na relaks i wyciszenie, dlatego warto go urządzić według swojego gustu i w użyciu żądanych gatunków roślinowych.